Česká meziválečná poezie
Futurismus projevoval se ve stavitelském slohu 20. let – konstruktivismu. Vznikl už před 1. světovou válkou v Itálii. Ohlásil se manifestem v r. 1909. V Rusku se k tomuto směru hlásili Vladimír Majakovskij a Velemir Chlebnikov. Snaží se podpořit novou etapu lidstva a zničit staré. Chce zaplavit svět technikou a stroji.
Charakteristika futuristické poetiky: a) obsahová a syntaktická destrukce věty (zrušení interpunkce, omezení přísloví a př. jmen ve prospěch pod. jmen a sloves, vyjadřují nejlépe dynamičnost světa) b) vytváření básní z osvobozených slov,někdy jen z hlásek c) užívání zvukomalebných nebo nelibozvučných slov, vyjádření zvuku stroje d) grafikou se snažili dosáhnout vizuálního efektu e) propagace stírání rozdílů a hranic mezi jednotlivými uměleckými druhy (literaturou, malířstvím, hudbou)
Kubismus
umělecký směr, vznikl ve Francii před 1. svět. válkou. Projevil se hlavně malířství, sochařství a architektuře. Malíři zpochybňovali obvyklý způsob malby podél perspektiv. Vnější realitu rozkládali až na nejjednodušší geometrické tvary a zpětným pochodem prostřednictvím umělcova intelektu a fantazie ji skládali jako mozaiku do nové, svébytné podoby. Pokusili se tak pohlédnout na skutečnost jakoby najednou, z několika stran a zorných úhlů. Mezi nejvýznamnější představitele kubismu patří: Pablo Picasso, Fernandr Ležér, Chuan Gri, Žorž Brak, Žak Lipšic a Alexandr Archipenko. Z českých umělců to jsou: Bohumil Kubišta, Emil Filla, Otto Guttfreund a Vincenc Beneš. Teoretikem a vykladačem kubismu u nás byl Vincenc Kramář.