a) Co víte o vlivu autora prvního a druhého úryvku na český pravopis?
S Husovým jménem je tradičně spojován latinský spis O pravopise českém (Husovo autorství není zcela jisté). V tomto díle Hus podal návrh na zjednodušení českého pravopisu zavedením pravopisu diakritického (čárka nad samohláskami /nabodeníčko dlouhé/, háček nad souhláskami /nabodeníčko krátké/ – návrh na odstranění spřežkového pravopisu /á místo aa, č místo cz/). Hus se snažil přiblížit český jazyk lidu, odmítal slova německého původu.
b) Převeďte 1. a 3. úryvek do nové češtiny Lze např. takto: Kněží mají ještě jiné hříšné zvyky. Zaprvé mají ve zvyku obdarovávat mnoho pochlebníků, aby byli chváleni, že jsou štědří … Druhým zvykem je, že kupují mnoho nepotřebného náčiní /nářadí/, jako jsou stříbrné mísy, hrnečky, lžíce, polštáře … třetí obyčej spočívá v tom, že staví příliš nákladné domy.
c) Jak byste zjistili, zda mají ve veřejné knihovně knížku od Jana Husa a odborné publikace o jeho životě a díle? (autorský, systematický, předmětový katalog) V autorském (jmenném) katalogu hledáme knihy podle jmen autorů /Hus/. V předmětovém katalogu je obsah (téma) knihy slovně vyjádřen pomocí předmětových hesel nebo klíčových slov abecedně uspořádaných /Literatura česká – století 15 – náboženské spisy/. Systematický katalog užívá k vyjádření obsahu knihy kombinace znaků (hlavně čísel a písmen, ovšem nejde o slova). Dokumenty jsou tříděny podle těchto znaků /330.34 např. označuje dokumenty s námětem: ekonomický vývoj/. Vyhledávání v systematickém katalogu je pro laika poměrně obtížné. Dnešním trendem je samozřejmě vybavovat knihovny počítači, které umožňují vyhledávat dokumenty mnohem rychleji a jednodušeji než v tradičních poličkách s katalogovými lístky, protože jsou jednotlivé typy katalogů vlastně propojené.