Evropský a český humanismus a renesance
Renesance Znovuzrození antiky. Napodobují se antické vzory v architektuře, sochařství, malířství. Objevuje se kult duševní a tělesné krásy. Ideálem renesance byl člověk harmonicky rozvinutý a vzdělaný. Znamená odklad od náboženství, od církevního názoru na život. Vzniká také kult smyslů a rozumu proti kultu víry. Vznikla v Itálii ve 14. stol. a její šíření do ostatních zemí podporovaly astronomické objevy. (Koperník a Galileo Galilej tvrdili, že středem vesmíru je slunce. Giordano Bruno přišel s tím, že vesmír je nekonečný).
Renesance v Itálii
Dante Alighieri
italský renesanční básník. Nevýznamnější dílo: (duchovní) epos: Božská komedie (má tři části, hlavní postavou je poutník, který prochází rájem, očistcem a peklem, provází ho jeho milenka Beatrice, peklem ho provází jeho oblíbený básník Vergilius). Vyjadřuje zde lásku k antické vzdělanosti, lásku k Beatrici a lásku k vlasti. A touhu člověka po vzdělání.
Francesco Petrarca
básník, původně žil ve Florencii a později z ní byl vyhoštěn (jako Alighieri) navštívil dvůr Karla IV. v Praze. Toužil po sjednocení Itálie, jeho život ovlivnilo setkání se ženou, kterou pak proslavil ve svých básních pod jménem Laura. Milostnou poezii shrnuje básnická sbírka Zpěvník , překládán také jako Sonety Lauře. Laura je skutečná žena, roztomilá, ale i rozmarná, která dovede básníka ranit svým odmítáním.
sonet (znělka) – má celkem 14 veršů, rozdělených do 4 slok (první a druhá jsou čtyřveršové, třetí a čtvrtá jsou trojverší), mají pravidelný rytmus a rým
Giovanny Boccaccio
1. významný renesanční prozaik zakladatel novodobé prózy. Je autorem Dantova životopisu a také autorem Dekameronu – 100 příběhu, které si vypravuje 7 mladých žen a 3 šlechtici). Během 10 dnů, které prožívají na venkově. Po té co opustili Florencii, kde vypukl mor. Témata se týkají především lásky, nevěry, kritizují soudobé mravy. (napsáno ve formě rámcové novely) Novela – krátký prozaický útvar s překvapivým obratem v závěru. Rozebírá dlouhý časový úsek, má omezený počet postav.