„Z deníku kontrarevolucionáře“
– próza zachycující osobní zážitky z období Pražského jara.
„Katyně“ – román, na osudu krásné Lízinky, která prochází školením ve Středním učilišti popravních věd, chce autor popsat společenské zlo, jež produkuje nekontrolovatelná totalitní moc, jedná se mu o situaci, v níž individuum selhává pod nátlakem dějinných událostí.
„Kde je zakopán pes“ – autobiografický román, ve kterém Kohout popisuje vlastní boj, ale též obecně boj jedince proti totalitnímu bezpečnostnímu aparátu.
„Konec velkých prázdnin“ – román o emigraci na západě, velké prázdniny tu znamenají dobu, než si člověk zvykne na nové prostředí.
„Ubohý vrah“, „Ruleta“ – hry podle Andrejevových povídek.
„Amerika“ – hra podle France Kafky
„Atest“, „Marast“ – havlovsky laděné aktovky
Ludvík Vaculík (1926 – ….)
novinář, spisovatel. Původně dělník v Baťových závodech ve Zlíně, studoval při zaměstnání odbornou obuvnickou školu, obchodní akademii pro zahraniční obchod a Vysokou školu politickou a sociální. Byl redaktorem Literárních novin. Od roku 1969 byl v Československu zakázaným autorem. Jeho další knihy se u nás šířily pouze ve strojopisných opisech, tiskem vycházely česky i v překladech v zahraničí. Je zakladatelem samizdatové edice Petlice a podílí se na činnosti Charty 77.
Díla:
„Sekyra“ – román, životní příběh Vaculíkova otce, přesvědčeného komunisty, který přichází o své ideály.
„Morčata“ – v samizdatu a exilu, kritika současnosti.
„Český snář“ – román psaný formou deníkových zápisků, otevřeně popisujících různé situace. Edice Petlice.
„Jak se dělá chlapec“ – reaguje na Smolnou knihu Lenky Procházkové – motiv nevěry a žárlivosti.