3. ŘECKÁ LITERATURA
Poezie: Homér – slepý potulný zpěvák, je mu připisováno autorství dvou nejstarších řeckých literárních památek – eposů Ilias a Odyssea.
- Ilias – líčí závěr bájné trojské války mezi Řeky a maloasijským městem Trójou. Trojská válka vznikla proto, že syn trojského krále odloudil řeckému králi jeho krásnou ženu Helenu: Název eposu pochází ze slova Ilion, což je jiné označení pro Tróju. Řekové v trojské válce zvítězili.
- Oddysea – popisuje komplikovaný návrat řeckého krále Odyssea z trojské války.
Próza: Ezop – první tvůrce bajek (bajka = krátký poučný příběh, v němž zvířata, rostliny a věci mají /většinou záporné/ lidské vlastnosti)
Platon – slavný řecký filozof, žák filozofa Sokrata (Sokrates sám nic nenapsal, jeho učení zaznamenal právě Platon), autor tzv. filozofických dialogů (rozhovory na různá témata: krása, láska, politika, smysl života …)
Aristoteles – filozof, žák Platona, vychovatel Alexandra Makedonského, díla mj.:
- Poetika – spis o teoretických zásadách literární tvorby
- Rétorika – spis o řečnictví
Tragédie (většinou zpracovávají řecké mýty): Aischylos
- Oresteia – hlavní hrdina Orestés pomstí vraždou smrt svého otce a pak se před bohy chce očistit z viny, trilogie = soubor tří na sebe navazujících divad. her
Sofokles
- Král Oidipus – hlavní hrdina Oidipus nevědomky splní věštbu: zabije vlastního otce a ožení se s vlastní matkou (neví, že muž, kterého zabil, byl jeho otec, a neví, že žena, s kterou se oženil, je jeho matkou), pravda vyjde najevo a Oidipus propadá zoufalství
Euripides
- Médeia – nešťastná Médeia zabíjí kvůli zhrzené lásce snoubenku svého milence, jejího otce i své dvě děti
Komedie (humorná kritika společnosti, politiky, špatných lidských vlastností atp.): Aristofanes
- Jezdci, Mír, Žáby – řeší aktuální politické otázky, názory, kritika přetvářky