15. MODERNÍ SMĚRY VE SVĚTOVÉ A ČESKÉ POEZII 90. LET 19. ST., LITERÁRNÍ MODERNA, GENERACE BUŘIČŮ
1. Umělecké směry ve světové literatuře 90. let 19. století. Na konci 19. století se mezi lidmi objevují pocity pesimismu a katastrofické nálady. Je kritizována pokrytecká morálka, do krize se dostává náboženství, kultura a celá civilizace se mnohým jeví jako povrchní, neupřímná, zkažená a nenapravitelná. Umělci začínají hledat nové cesty, upřímnější způsoby vyjadřování. Z tohoto hledání vznikají tzv. moderní umělecké směry. Nejznámější z těchto moderních směrů konce 19. století jsou:
- Symbolismus (viz bod 3)
- Impresionismus (viz bod 3)
- Dekadence – umělecký směr, zdůrazňující znechucení společností, všeobecný úpadek lidstva, pesimismus, krizi morálky a politiky. K dekadenci se řadí například francouzský básník Paul Verlaine, anglický spisovatel Oscar Wilde, u nás básníci Jiří Karásek ze Lvovic a Karel Hlaváček.
- Lartpourlartismus – (z francouzštiny, v překladu: umění pro umění) zastává kult tzv. „čistého“ umění. Umění má sloužit jen samo sobě: jeho jediným a pravým účelem je vzbuzovat estetické pocity, nemá sloužit jiným cílům (výchovným, ideologickým). Za představitele je považován např. Oscar Wilde, z našich autorů básník Otokar Březina či Karásek ze Lvovic.
Za nejtypičtější představitele moderních uměleckých směrů jsou považováni tzv. prokletí básníci. Jako prokletí básníci se označuje skupina francouzských básníků: Charles BAUDELAIRE – básník a literární kritik (velký odpůrce romantismu i realismu), v jehož bouřlivém životě hrály velkou roli drogy.
- Květy zla – básnická sbírka, která byla velmi nepříznivě přijata. Sbírku charakterizuje snaha objevit krásu ve zlu, dokázat, že tématem poezie mohou být věci krásné i odporné
Paul VERLAINE – byl básníkem velmi rozporným. Žil v homosexuálním svazku, cestoval s básníkem Rimbaudem, kterého postřelil, za což se dostal do vězení.
- Prokletí básníci – nejslavnější knížka, která dala název celé básnické skupině
Arthur RIMBAUD – je považován za nejgeniálnějšího z prokletých básníků. Tento bouřlivák, tulák, homosexuál a dobrodruh napsal všechny básně mezi svým šestnáctým a dvacátým rokem a během života nevydal žádnou sbírku. Rimbaudovy básně byly vydány až posmrtně – Verlaine sestavil soubor básní svého přítele, který vyšel pod názvem Iluminace – nejznámější báseň Opilý koráb