9. VÝVOJ ČESKÉ BALADY
1. Základní znaky balady. Rozdíly mezi baladou lidovou, klasickou a sociální. Uveďte autory uvedených úryvků a vysvětlete na jejich díle námětovou a ideovou proměnu balady. Balada je lyrickoepická báseň s pochmurným dějem rychlého spádu, stručnými dialogy a tragickým zakončením.
- Balada lidová – Kořeny balady najdeme v lidové slovesnosti – lidová balada vychází z pověstí, mýtů a bájí a má často formu lidové písně.
- Balada klasická – Od 18. století začaly vznikat balady umělé, které psali profesionální spisovatelé – těmto baladám se pak říká klasické a mají v sobě nejčastěji motiv viny a trestu, motiv překročení nějaké mravní zásady a jeho tragických důsledků. V české literatuře je hlavním představitelem klasické balady Erben.
- Sociální balada – od klasické se v mnohém liší: kritizuje negativní společenské jevy, chudobu a bídu, sociální útlak a nerovnost, volá po sociální spravedlnosti. V sociální baladě je na vině společnost, hrdinové končí tragicky díky špatným sociálním podmínkám. Zatímco klasická balada (která na lidovou navazuje a vyrůstá z ní) využívá velmi často pohádkové a fantastické náměty, sociální balada už s nadpřirozenými jevy nepracuje.
Ukázka A je ze slavné lidové písně Osiřelo dítě, což je balada o dítěti, které ztratilo matku, nemohlo se s tím smířit, na hřbitově s matkou rozmlouvalo a nakonec umřelo (a tak se s matkou v hrobě setkalo). Jde tu o příklad lidové balady o žalu po smrti matky. Ukázka B je z Erbenovy Kytice – konkrétně z básně Vodník – zde jde o příklad klasické balady. V baladě Vodník jde dcera přes varování matky k jezeru, kde ji vodník stáhne do hlubiny a učiní ji svou ženou. Dívka mu porodí chlapce, ale stýská se jí po domovu. Vodník ji domů na chvíli pouští pouze pod podmínkou, že se večer vrátí, a nechává si v jezeru dítě. Kvůli matce se dívka nevrátí a vodník ji potrestá tím, že syna zabije a položí jeho zkrvavené tělo na práh rodného domu. Ukázka C je ze sbírky Petra Bezruče Slezské písně – konkrétně z básně Maryčka Magdonova. Zde se již jedná o sociální baladu: Maryčka Magdonova přijde tragicky o oba rodiče a musí se starat o své (čtyři) malé sourozence, ze zoufalství a v bídě krade Maryčka dřevo v panském lese, je přistižena a vedena strážníkem do Frydku, po cestě nešťastná Maryčka ve strachu z dalšího ponižování skokem ze srázu spáchá sebevraždu. Ukázka D je ze sbírky Jiřího Wolkera Těžká hodina – konkrétně z básně Balada o snu, což je další příklad sociální balady. Hlavní postavou této balady je chudý mladík Jan, kterému se ve špinavé předměstské světnici plné bídy zdá sen o spravedlivém světě, kde si jsou všichni lidé rovni, všichni jsou šťastní a veselí. Po probuzení si Jan uvědomí rozpor svého snu a skutečnosti, která je plná bolesti, bídy, nespravedlnosti, sociální nerovnosti. V rozhovoru se svou dívkou Marií si Jan uvědomí, že dělníci společně své sny mohou uskutečnit.