Josef Holeček (1853 – 1929)
- narodil se v Stožicích u Vodňan. V mládí prožil mnoho let na Balkáně, účastnil se osvobozeneckých bojů Srbů X Turkům.
- zamiloval si srbskou a bulharskou lidovou epiku, kterou také překládal
- junácký epos Sokolovič – zprac. starou látku o srbském odrodilci
- desetidílná románová kronika Naši – obraz jihočes. vesnice v 1.pol. 19.stol.; rodina sedláka Kojana (představitel nár. moudrosti) a jeho syna Bartoně; podrob. prokreslení prostředí. Vše v této vesnici je říze řádem spočívajícím na náboženských a přírodních základech. Nejsou zde žádné velké příhody, ale drobné každodenní radosti a zklamání. Jedinci prožívají své příhody, ale vesnice jako taková zůstává neměnná. Ukazuje pronikání kapitalismu na venkov a varuje před ním, může narušit veškerý život, ale s tím se nedá nic dělat.
Antal Stašek (1843 – 1931)
- otec Ivana Olbrachta, vlastním jm. Antonín Zeman, advokát v Semilech
- psal z oblasti Podkrkonoší – neúrodná půda, tkalcovství
- povídkový cyklus Blouznivci našich hor – o životě lidí v Podkrkonoší, hledání spravedlnosti a štěstí, spiritismus; lidé nacházejí útěchu ve vyvolávání duchů, ale jsou zde i vychytralí lidé, která tuto víru zneužívají ve svůj prospěch. Stašek je socialista, odsuzuje pověrčivost.
- román V temných vírech – o sociálním a národním útlaku dělníků německými továrníky na českém severu
- román O ševci Matoušovi a jeho přátelích – původní povídka; obraz 40.a 50.let 19.stol., revoluce; švec M. Štěpánek, od mládí bouřlivák, sní o lepším životě; vliv utopického socialismu. Pronikání marxismu a socialismu na venkov. Nyní vzbuzuje úsměv, je však seriózně napsaný.
Jan Herben (1857 – 1936)
- vystudoval v Praze na filosofické fakultě češtinu a němčinu
- působil jako novinář, zakladatel časopisu Čas. Pocházel z Brumovic na Slovácku. Patřil do okruhu TGM., obdivoval ho, spolu s ním bojoval proti RKZ.
- uvedl do literatury Petra Bezruče (otiskoval jeho básně)
- třídílná monografie Tomáš Garigue Masaryk,
- pro mládež kniha o Masarykovi Chudý chlapec, který se proslavil.
- románová kronika Do třetího a čtvrtého pokolení – obraz Slovácka; život tří generací rodiny Hrabcových; období od Marie Terezie do pol. 19. stol. Je to rodinná sága (= původně útvar středověké epiky, píseň o velkém množství slok, líčí osudy celého rodu, několika generací)
- na konci života se Herben přestěhoval do vesnice Hostišov v J Čechách – básnická sb. Hostišov