Prokop Šedivý
–Thámův spolupracovník, autor lidových pražských frašek & Masné krámy a & Pražští sládci. Po městech a vesnicích také kočovalo loutkové divadlo Matěje Kopeckého.
2. etapa – ofenzivní
- mění se národní programy i pojetí národní kultury
- zesiluje touha vymanit se z nerovnoměrného postavení českého národa
- hledá se nový význam pro pojem vlastenec a vlastenectví
- vlastenectví založené na jazykové základně
Proměna přístupu lit. byla signalizována založením 1 česky psaného časopisu Hlasatel český a 1. vědeckého česky psaného časopisu Krok. Nová generace obrozenců byla ovlivněna novým uměleckým směrem preromantismem, tvoří pás mezi dosavadním klasicismem a nastupujícím romantismem.
Josef Jungmann (1773 – 1825)
– vystudoval filozofii a práva, stal se profesorem na gymnáziu, jazykovědec, básník, propagátor češtiny. Snaží se prosadit požadavky zavedení češtiny do škol a úřadů. Zabýval se též překládáním poezie. Jungmann chápe obrození jako začátek nové epochy ´ Dobrovský vidí těžiště české literatury ve starších dobách
& Rozmlouvání o jazyku českém – stať, poukazuje na národní bezpráví, poněmčování škol a úřadů. , vyslovuje kulturní a politické požadavky & O klasičnosti literatury a důležitosti její – stať, slovo klasičnost se chápe jako dokonalost, aby prokázal dokonalost a životaschopnost češtiny. Věnoval se překladatelské činnosti ze světové lit. volil záměrné náročná díla (básně Fridricha Schillera aj.W. Goetha.) Rozšiřoval českou slovní zásobu: o slova zmizelá z českého užívání, o slova z řeči lidu, o slova z jiných slovanských jazyků, zvláště polštiny a ruštiny, o slova vytvořena odvozováním (růst-rostlina) & Česko německy slovník -5 dílů (120000 slov), nejvýznamnější dílo. Vedle činnosti jazykovědné se zabýval také činností literární & Slovesnost, aneb sbírka příkladů s krátkým pojednáním o slohu…. Unikátní dílo spojující učebnici teorie liter. pro gymnázia a čítanku & Historie literatury české – dějiny české literatury, podal nejúplnější bibliografický soupis dosud vyšlých českých tisků a archivních rukopisů. sestavil plán na vytvoření české encyklopedie měla vyložit všechny vědní obory v ČJ. & Logiky neb Umnice – osvětlovala literárně-teoretické pojmy od Antonína Marka, výklad filozofické terminologie, tento plán nebyl realizován 1. česká encyklopedie & Riegrův slovník naučný
František Palacký (1798 – 1876) pocházel s Hodslavic, z evangelické rodiny. studoval na gymnáziu a pak na lyceu v Bratislavě, kde se spřátelil s P.J.Šafaříkem a Janem Kollárem. Odtud odešel do Prahy kde se bohatě oženil, proto všechny své síly věnoval vědecké a politické práci. & Staří letopisové čeští od r. 1378 do r. 1527 – staročeská kronika byl vyzván aby pokračoval v práci na českých dějinách, začal s výzkumem všech českých a některých zahraničních archívů. Národní dějiny psal německy, od r. 1848 česky.