VENKOVSKÁ PRÓZA
Obraz vesnice i s jejími nedostatky, snaha hledat řešení, návrat k ideálům křesťanství, odraz autorova vztahu k určitému místu = REGIONÁLNÍ CHARAKTER PRÓZY, charakteristika postav i prostředí = využití dialektismů.
KAREL VÁCLAV RAIS – pocházel z Lázní Bělohrad, působil jako učitel na českomoravské vysočině, později v Praze, ředitel měšťanské školy na Vinohradech, zobrazoval život venkovanů v horských krajích a růst bídy
povídkové soubory: Výminkáři
Rodiče a děti – problematické vztahy mezi generacemi, kvůli majetku proti sobě stojí členové rodiny.
r. Pantáta Bezoušek – starý pán přijíždí za synem do Prahy,kde se mu líbí, ale nelíbí se mu vztahy mezi lidmi, proto odjíždí domů.
r. Kalibův zločin – hodný Kalita uvěří slovům o lásce a vezme si ženu selku. Je dohnán až k její vraždě a to je jeho zločin. Manželství bylo založeno na podvodu.
r. O ztraceném Ševci – na česko něme chce být Čechem a jeho žena Němkou. Švec onemocní a jeho žena ho prohlásí za němce, z čehož on zemře.
r. Zapadlí vlastenci – v době národního obrození v Podkrkonoší na zapadlé vesničce Pozdětín. Učitel Čížek, farář stehlík a učitelský pomocník Čermák a provazují myšlenky národního obrození.
r. Západ – Z Českomoravské vrsočiny, v Raisově současnoní .. Farář Kalous pomáhá lidem, kteří zde žijí v těžkých podmínkách. Je chudý, ale i přesto vše co má dá lidem a chrání je před úřady. Umírá, ale je mezi svými. Pomáhá mu učitel, který je tam z trestu.
TEREZA NOVÁKOVÁ – narodila se v Praze v poloněmecké bohaté rodině, provdala se za profesora, odchází do Litomyšle, seznamuje se s vlastenci, navazuje na Světlou, chrání zájmy žen, zakládá časopis Ženský svět, píše národopisné studie o východních Čechách, převaha monografických románů = děj se týká jedné jediné postavy, jejího vývoje
r. Jiří Šmatlán – východní Čechy, venkov. Předlák (vyráběl látky) sní o spravedlivém světě, hledá pravdu v církvi, ale žádná církev nemá odpověď. Koncem 70. Let 19. Století se setká s dělníkem z textilky, přivádí ho mezi dělníky a v 1. dělnické straně nachází odpověď
r. Děti čistého živého – osudy náboženské sekty poblíž města Skuteč, hlásali, že Bůh je v člověku a přírodě. Díky tomu jsou pronásledováni, někteří spáchali sebevraždu a zbytek sekty byl rozprášen.
r. Na Librově gruntě – popis roboty, diferenciace a poměrů ne vsi mezi bohatými sedláky a bezzemky.
HISTORICKÉ ROMÁNY Z VENKOVSKÉHO PROSTŘEDÍ
r. Jan Jelínek – vrací se do doby pobělohorské, útisk, robota a pronásledování protestantů = Jelínek odchází do ciziny z donucení, pašuje do Čech „Špalíčkovou literaturu“
r. Drašar – přezdívka obrozeneckého buditele buditele kněze Josefa justýna Michala, kterého církev pro jeho pokrokové názory uštvala k smrti.
MĚSTSKÉ PROSTŘEDÍ
r. Maloměstský román – o osudech dcery Karla havlíčka Borovského Zdeňky Havlíčkové