3. MISTR JAN HUS, REFORMNÍ HNUTÍ, LITERATURA DOBY
1. Na základě úryvků z Husova díla vysvětlete, v čem spočívá význam jeho děl a v čem byla podstata reformního hnutí Jan Hus
- bojoval za pravdu, kterou považoval z nejdůležitější
- jeho kázání i literární díla dala podnět k husitskému hnutí, které usilovalo mj. o změnu církevních poměrů
- Hus kritizoval např. rozmařilý život duchovních a bohatých, rozpor mezi teorií a praxí křesťanského života, obchodování s církevními úkony a hlavně prodávání odpustků, neznalost Bible mezi církevními hodnostáři, bohatství církve (která hlásá chudobu).
2. Vysvětlete význam Husova působení na univerzitě a jako kazatele Kněz Hus působil na počátku 15. století na univerzitě v Praze – stal se dokonce i rektorem, a to roku 1409 po vydání Dekretu kutnohorského (dokumentu, který výrazně posiloval na pražské univerzitě moc a vliv Čechů oproti cizincům). Hus byl také velmi úspěšný kazatel, jeho kázání ostře kritizovala církevní poměry. Nejprve Hus kázal v pražské Betlémské kapli, potom byl katolickými hodnostáři donucen opustit Prahu a působil na venkově. Císař Zikmund Husa vyzval, aby své učení obhájil na církevním sněmu v Kostnici. Hus odmítl svoje názory odvolat a byl kostnickým koncilem odsouzen k smrti a 6. 7. 1415 upálen jako kacíř. Po Husově smrti nastalo v českých dějinách období husitských válek.