a) V 1. textu ukázky najděte podstatná jména pomnožná, hromadná a látková. Vyhledejte zdrobněliny a vysvětlete jejich tvoření.
Podstatná jména pomnožná mají pouze tvary množného čísla, a to i tehdy, jestliže označují pouze jednu věc (například: kleště, housle, saně, Krkonoše, Čechy). V ukázce A je pomnožné podstatné jméno dveře. Podstatná jména hromadná se vyskytují jen (nebo převážně) v jednotném čísle a označuje se jimi více věcí téhož druhu souborně (například: listí, kamení, dříví, lidstvo, žactvo, drůbež, hmyz, mládež). V ukázce C je hromadné podstatné jméno kvítí. Podstatná jména látková se vyskytují převážně v jednotném čísle a jsou to jména, jimiž se označuje látka nebo materiál bez zřetele k množství (například: olovo, kyslík, vzduch, maso, voda, oves, káva). /Užijí-li se některá látková jména v množném čísle, mají jiný slovní význam: ovsy se bělají (tj. ovesná pole), prosím dvě kávy (tj. dva šálky kávy)./ V ukázce B je látkové podstatné jméno krev. Zdrobněliny: tatíčku, matičku, špendlíčkem, prstíčkem, mamičko, slovíčko, tělíčko, Maryčka. b) Ve 4. ukázce určete přídavná jména i básnický význam. Rozlišujeme tři druhy přídavných jmen: tvrdá (vzor: mladý, /jmenný tvar: mlád/), měkká (jarní) a přivlastňovací (otcův, matčin). U přídavných jmen obvykle určujeme tyto mluvnické kategorie: pád, rod, číslo, vzor. V ukázce D: sytí, hladoví, choří, kulatý, rozťatý. Básník ukazuje
(i prostřednictvím protikladných slov sytí-hladoví) chorobnou rozpolcenost světa a lidstva.
c) Najděte ve 4. ukázce symbol a vysvětlete. Symbol je znak, který zastupuje obecný pojem. Příklady symbolů: státní znak, státní vlajka, srdce (symbol lásky), kříž (symbol víry). V ukázce D je použit symbol srdce, které je přirovnáváno svým tvarem ke světu (k zeměkouli) a je-li rozťaté, rozpůlené, znamená to konec lásky i života.