JIŘÍ MAREK (1914 – ?)
– novinář, věnoval se filmu MUŽI JDOU VE TMĚ – román o 2. sv.válce, odboj, hrdinové → komunisti VESNICE POD ZEMÍ – o kolektivizaci zemědělství PANOPTIKUM MĚSTA PRAŽSKÉHO; PANOPTIKUM STARÝCH KRIMINÁLNÍCH PŘÍBĚHŮ – únik od politiky, detektivky z 20. a 30. let (rada Vacátko)
-
ANTONÍN ZÁPOTOCKÝ (1884 – 1957)
– vedení odborů, 53 – 57 prezident, stylově realista, pravdivý autor RUDÁ ZÁŘE NAD KLADNEM – o vzniku dělnického hnutí na Kladensku koncem 19. století BARUNKA – vzpomínková knížka, věnovaná matce, celkem kvalitní
-
JIŘÍ WEIL ( 1900 – 1951)
– žid, před válkou diplomat v Rusku, po válce se věnoval pouze literatuře MOSKVA – HRANICE – vyšlo před válkou, jeho zkušenosti s Ruskem před válkou, kritika Stalina → 37 vyloučen z KSČ ŽIVOT S HVĚZDOU – nejlepší kniha o židech, autobiografické prvky, nejlepší dílo období, monolog žida za 2. sv. války věrně popisuje život židů, pracuje na židovském hřbitově
-
JAN OTČENÁŠEK (1924 – 1979)
– úředník, věnoval se literatuře → spisovatel PLNÝM KROKEM – budovatelský román, o plnění plánu v továrně OBČAN BRYCH – vypráví o době 48, váhá jestli emigrovat nebo podporovat komunisty → zůstane, jde o pochyby, kritika odmítla ROMEO JULIE A TMA – novela, za 2. sv. války, Pavel potká židovku Ester, která se rozhodla utéct z transportu → soused je udá → kontrola → ona se nechá zastřelit, aby neprozradila svou lásku.
-
NORBER FRÝD (1913 – 1976)
– žid, válku strávil v koncentračním táboře Osvětim, po válce byl diplomatem KRABICE ŽIVÝCH – autobiografický román, odehrává se v koncentráku, úředník pracuje v kartotéce → dělá podvody → mezi mrtvé dává živé, stane se hrdinou, protože jeho můžou zabít, ale on zachránil hodně lidí.