3. Co je kronika? Uveďte nejznámější kroniky a srovnejte je. Která beletristická díla autorů pozdější doby inspirovala naše nejstarší kronika?
Kronika je většinou dílo, v němž autor v chronologickém sledu zachycuje dějinné události tak, jak se o nich doslechl nebo jak je prožil. Kroniky byly hlavním žánrem středověké dějepisné literatury. Ve středověku vznikly na našem území dvě důležité kroniky:
- Kronika česká – napsal ji církevní hodnostář Kosmas, latinsky psaná kronika z počátku 12. stol. Zachycuje dějiny českého národa od nejstarších pověstí (příchod Čechů, Krok a jeho dcery, Přemysl Oráč) až do počátku 12. století.
- Dalimilova kronika – vznikla ve 14. století, první česky psaná veršovaná kronika, která se tradičně nazývá, i když o autorovi nevíme mnoho a nevíme dokonce ani to, zda se jmenoval Dalimil. Zachycuje české dějiny od příchodu praotce Čecha až do roku 1314, je laděná velmi vlastenecky /ukázka B/, oslavuje český národ a historicky není příliš spolehlivá.
V pozdější době Kosmova kronika (naše nejstarší kronika) inspirovala některá beletristická díla:
- Alois Jirásek zpracoval bájné počátky našich dějin ve své knize Staré pověsti české
- Vladislav Vančura vytvořil poměrně rozsáhlé (nedokončené) Obrazy z dějin národa českého, které obsahují i samostatnou kapitolu Kosmas, věnovanou autorovi naší nejstarší (latinské) kroniky.